• Aleksander Gołębiowski

POZOSTAŁO TYLKO 10 DNI!


bezprawnik.pl

Dobiega końca ta bardzo krótka kampania wyborcza. Do wyborów pozostało tylko 10 dni, na kampanię tylko 9. Kampanii towarzyszy życie polityczne tętniące na ulicach i w mediach, także mediach społecznościowych. Dwóm problemom, które zaobserwował w ostatnim czasie, a które są silnie powiązane z nadchodzącymi wyborami, poświęcam dzisiejszy materiał.

Obserwuję od wakacji spadek aktywności w mediach społecznościowych. Jednak Ci z nas, którzy pozostają aktywni prezentują często niepokojące poglądy. Atakują Lewicę lub KO, jeśli tego mało można jeszcze dołożyć PSL albo naszym koleżankom i kolegom. To nie ma jednak nic wspólnego z dyskusją. Pytam więc - Po co? Czy przestaliśmy definiować właściwie zagrożenia i ich źródła? Czy zaczęliśmy tworzyć kolejne mniejsze plemiona? Pogódźmy się proszę z myślą, że mamy różną wrażliwość społeczną i obywatelską - jesteśmy konserwatywni, lewicowi, liberalni, ludowi, wierzący i niewierzący, hetero i homoseksualni etc., etc., etc. Łączyć nas powinno jedno - troska o zachowanie silnego fundamentu demokratycznego państwa prawa - bezwzględne przestrzeganie i poszanowanie Konstytucji. Bez zapewnienia warunków, w których wybrane przez na władze będą przestrzegały tych wartości i kierowały się nimi w życiu politycznych, dyskusje na temat aborcji, świeckiego państwa, związków partnerskich, in vitro, nowoczesnej edukacji czy strefy Euro będą nadal odbywały się w małych grupach, pozbawionych realnego wpływu na rzeczywistość i jej zmianę.


Wczoraj trafiłem gdzieś na post, w którym jego autor żałuje, że wrócił do Polski. Pod nim, w większości komentarze w podobnej treści, a jeden wręcz zapewnia nas dumnie - „wyjechałem i już nie wrócę”. Smutne. Na szczęście są to postawy rzadkie. Ale jaki jest cel takich wpisów? Czy o to właśnie chodzi - wyjechać i nie wrócić? To po co te wszystkie starania, działania, wysiłki, zatrzymania i procesy sądowe? Po co narażanie zdrowia i życia w czasie protestów i blokowania przemarszy faszystów? Łatwo być obserwatorem i komentatorem, gdy się wie, że za chwilę pójdzie się na plażę, do klubu, na wino – w miejscu gdzie istnieje wolność i demokracja. Ale pamiętajcie – tam gdzie jesteście, nie jesteście najczęściej jej twórcami, ale tylko konsumentami. My jednak żyjemy tutaj i tutaj musimy zmieniać nasze życie.


Wybory 13 października to jedne z najważniejszych wyborów w historii naszej demokracji po 1989 roku. Musimy zdać ten egzamin, jeśli chcemy, żeby Polska zaczęła stawać się nowoczesnym, demokratycznym i sprawiedliwym społecznie państwem. Bez podziałów, wykluczeń, mowy nienawiści. Nie dajmy się więc zmęczeniu i zniechęceniu. Nie czas na to. Pomimo sondaży, wierzę w mądrość Polaków, w ich troskę o własne bezpieczeństwo i dbałość o swoją podmiotowość. Wierzę w przebudzenie młodzieży, która nie da się oszukać miałkim zapewnieniom PiS, które kłamie i mataczy nawet odpowiadając na pytania przygotowanym przez „Latarnika Wyborczego”, ale przede wszystkim wciąż uważa węgiel za przyszłość naszej energetyki. Wierzę w końcu, w uczciwość i przyzwoitość naszego społeczeństwa i w jego niezgodę na wszystkie afery, patologie i całą wszechobecną pazerność obecnej władzy. Czy moja wiara ma racjonalne podstawy? To już wkrótce pokaże wynik nadchodzących wyborów.
Stowarzyszenie Europejska Demokracja – Nadzieja i Otwartość stara się nie ingerować w przekazywane do publikacji materiały. Nie dokonujemy ich skrótów. Zastrzegamy sobie jedynie prawo do redakcji, korekty, dodania tytułu, śródtytułów i podkreśleń. Prosimy uprzejmie autorów przekazywanych nam materiałów o dbałość o język i formę.


Nie zamieszczamy na naszej stronie materiałów niezgodnych z linią programową Stowarzyszenia określoną w jego Statucie. Nie publikujemy treści, w których stosowany jest język wykluczenia i mowa nienawiści bez względu na to, kogo one dotyczą. Nie publikujemy także materiałów, których celem jest szerzenie ksenofobii, homofonii, rasizmu albo propagowanie nacjonalizmu lub faszyzmu, w każdej ich formie.

KONTAKT

Stowarzyszenie Europejska Demokracja -

Nadzieja i Otwartość

 

KRS 0000762299

NIP 952-218-02-82

REGON 369899316

stowarzyszenie.sedno@gmail.com

dziennik.sedno@gmail.com

WSPARCIE

Wspomóż nas darowizną

Volkswagen Bank

18 2130 0004 2001 0903 6104 0001

 

tytułem:
darowizna na cele statutowe

  • Facebook - Czarny Krąg
  • Tumblr - Czarny Krąg
  • Twitter - Czarny Krąg
  • YouTube - Czarny Krąg

Copyright © 2018 sedno.org by Pretty & Sarcastic. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created with Wix.com.